اخبار اختصاصی از وضعیت حقوق بشر در ایران-هفته اول تیر

0
603

نگاهی اجمالی به وضعیت سرکوب و اعتراضات در هفته اول تیر

 

طی هفته اخير گزارشی از اعدام در رسانه ها و فضای مجازی و اخبار اكتسابي از داخل ايران گزارش نشده است.

آمار اعتراضات در هفته گذشته ۱۲۶مورد بوده كه شامل: اعتراضات اقشار مختلف اجتماعی ۸۱مورد
اعتراضات کارگران ۳۱مورد
اعتصاب غذای زندانیان ۷مورد
معلمان ۳مورد، دانشجویان ۲مورد، زندانیان ۲مورد
بوده است.

مهمترين تحولات هفته گذشته به قرار زير است:

سركوب:

۱زندانی ۳۷ساله که به مدت ۲۰سال در حبس بود و از ناراحتی قلبی رنج میبرد، به دلیل عدم انتقال به بیمارستان در بند۷ زندان مرکزی زاهدان درگذشت.
۱زندانی در زندان سنندج که قبلا پزشکی قانونی، ناتوانی وی را در تحمل حبس، تأیید کرده بود در پی وخامت حال و عدم اعزام به بیمارستان، جان سپرد.
علی معزی در زندان بزرگ تهران، با پرونده سازی جدیدی مواجه شده است و احتمال گرفتن یک حکم جدید، وجود دارد.

 

اعتراضات:

زندانيان:

تعدادی از مدیران کانالهای تلگرامی حامی دولت و اصلاح طلبان که در بازداشت سپاه هستند اعتصاب غذای جمعی كردند.

جمعی از زندانیان سیاسی سالن۱۲ زندان گوهردشت درخصوص وضعیت خالد و رسول حردانی که در اعتصاب غذا هستند به مجامع بین المللی نامه ای نوشتند.

زندانیان سیاسی زندان مرکزی زاهدان  يك نامه در حمایت از گردهمایی کهکشان پاریس نوشته و از  عموم ایرانیان درخواست شركت در اين برنامه را كردند.

كارگران:

کارگران شاغل و بازنشسته بخش صنعت مجتمع نیشکر هفت تپه در شوش، کارگران فضای سبز شهرداری اهواز، کارگران اخراجی کارخانه آذر آب اراک، کارگران معدن ذغال سنگ هشونی، کارگران معدن کوهبنان، کارگران شبکه کابل هوایی و زمینی مخابرات در مشهد، کارگران کارخانه روغن نباتی جهان در زنجان و کارگران اخراجی صبا فولاد زاگرس تجمعات و اعتراضات دنباله دار در هفته گذشته داشتند.
از سایر تجمعات اعتراضي می توان به تجمعات و اعتراضات کارکنان شرکت بهره برداری مترو تهران، کارگران شهرداری نورآباد، کارگران کارخانه پارس قو، کارگران کارخانه ایستک سنندج، کارکنان شرکت ملی حفاری ایران، کارگران شهرداری زاهدان، کارگران اخراجی کارخانه مشهد نخ، کارگران کارخانه شیشه فلوت در تاکستان، کارگران شرکت عمران ساحل در عسلویه، کارگران نورد و پروفیل ساوه، کارگران صبا فولاد زاگرس در شهرک صنعتی سفید دشت، کارگران سازمانهای اتوبوسرانی و فضای سبز و پسماند شهرداری بجنورد اشاره کرد.

معلمان:

به دنبال توهین های بی اساس نوبخت سخنگوی دولت به معلمان، کانون صنفی معلمان تهران، بیانیه ای منتشر کرد. همچنین معلمان حق التدریسی تهران و آموزش دهندگان نهضت سوادآموزی لرستان در اعتراض به عدم تحقق مطالباتشان تجمع کردند.

دانشجویان:

این هفته دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی تهران در اعتراض به وضعیت نامناسب خوابگاهها، دانشجویان دانشگاه حکیم سبزوار و دانشجویان ارشد دانشگاه بهشتی تهران در اعتراض به اعمال قانون سنوات تجمع کردند.

ساير اقشار:

این هفته مالباختگان ثامن الحجج در سراسر کشور پس از شنیدن اخباری مبنی بر ورشکست شدن این موسسه و احتمال ادغام این موسسه با موسسات دیگر، همچنین موسسه کاسپین در اعتراض به بسته شدن این موسسه، در برابر بانک مرکزی، شعبات این موسسه و نهاد ریاست جمهوری تجمع و راهپیمایی کردند؛ در تعدادی از شعب به داخل شعبه رفته و دست به تخریب شعب و اموال آن شدند. این تجمعات گاهی در تهران یا سایر شهرها در مقابل شعبات مختلف این موسسات، انجام شده است.
از شهرهایی که این تجمعات در آن صورت گرفته است میتوان به تهران، سمنان، دامغان، گرمسار، لنگرود، مشکین شهر، میانه، پارس آباد، مسجد سلیمان، سبزوار، جوین نقاب، اهواز، شهرک کیانشهر، اندیمشک، جهرم، تویسرکان، اراک، سنندج، اردکان، آستارا، شیراز، امیدیه، مشهد، بابل، رشت، آبادان، ملایر، رامهرمز، کوت عبدالله، فردیس کرج، رباط کریم، بهارستان، بوشهر و خرمشهر اشاره کرد.
از سایر تجمعات میتوان به تجمع داوطلبان رشته مدیریت کسب و کار در تهران، کشاورزان و دوستداران محیط زیست در شهرستان رابر در استان کرمان، طلافروشان بوکان، اعضای تعاونی مسکن نهضت سوادآموزی، … اشاره کرد.

اشتراک گذاری

کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here