اخبار اختصاصی از وضعیت حقوق بشر در ایران – هفته سوم خرداد

0
371

نگاهی اجمالی به وضعیت سرکوب و اعتراضات در هفته سوم خرداد

در یك نگاه كلی آمار سركوب و حركت های اعتراضی اعلام شده در ایران در هفته سوم خرداد به شرح زیر است:
آمار اعلام شده اعدامها در هفته گذشته ۱نفر ميباشد.
آمار اعتراضات در هفته گذشته ۵۴مورد (سایر اقشار ۲۸مورد، کارگران ۱۳مورد، دانشجویان۵، معلمان ۴مورد، زندانیان ۳مورد، اعتصاب غذای زندانیان ۱مورد) بوده است.

بدلیل تهاجم به مجلس رژیم در تهران، در این هفته حجم اعتراضات با افت جدی روبرو شد.

سرکوب:

۲۰خرداد ۱زندانی در زندان قزلحصار کرج بدلیل فشارهای ناشی از زندان اقدام به خودکشی نمود و جان باخت. همچنین ۱زندانی که ۱۳سال زیر اعدام بود در زندان گوهردشت خود را حلق آویز کرد و جانسپرد.

 اعتراضات:

زندانيان:

در زمينه اعتصاب غذا ميتوان به اعتصاب غذاي خالد حردانی در اعتراض به نقض فاحش و سیستماتیک حقوق بشر در زندانها و ادامه شکنجه ها و پرونده سازیها و اعدامهای گسترده و مستمر غیرانسانی و همچنین در حمایت از رسول حردانی که در اعتصاب غذا است، اشاره کرد.
اين هفته زندانیان سیاسی در زندانهای اوین، گوهردشت، فشافویه تهران بزرگ،‌ زاهدان و اهواز با ارسال نامه به سازمان عفو بین الملل، شورای حقوق بشر و همه نهادهای حقوق بشری که نسبت به جو زندانها بعد از حادثه تروریستی،‌ هشدار دادند
همچنين رضا اکبری منفرد، حمید بابایی، خالد حردانی، مهدی فراحی شاندیز،‌ محسن صادقی، شاهین ذوقی تبار، ابراهیم فیروزی، امیر قاضیان، ابوالقاسم فولادوند، سعید ماسوری، ایرج حاتمی، احمد کریمی، جابر عابدینی، پیروز منصوری، فرید آزموده زندانیان سیاسی زندان گوهردشت، با ارسال نامه به خانم عاصمه جهانگیر گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران که در آن نسبت وضعیت جانی و درمانی تک تک فعالین سیاسی و حقوق بشری و زندانیان سیاسی هشدار داده و هر اتفاقی را بر گردن خامنه ای دانستند.

كارگران:

از تجمعات دنباله دار کارگران میتوان به تجمعات و اعتراضات کارگران شاغل و بازنشسته مجتمع نیشکر هفت تپه، کارگران گروه ملی فولاد اهواز و کارگران کارخانه آذراب اراک اشاره کرد.
از سایر اعتراضات کارگران میتوان به تجمعات و اعتراضات کارگران اخراجی معدن سرب و روی انگوران، کارگران کارخانه روغن نباتی نهال گل بروجن، رانندگان شرکت اتوبوسرانی زابل و کارگاه داران سفال لالجین در استان همدان اشاره کرد.

معلمان:

معلمان حق التدریس و آموزش دهندگان نهضت سوادآموزی از شهرهای مختلف در تهران مقابل مجلس تجمع کردند. آنها خواستار تعیین تکلیف استخدام خود در آموزش و پرورش شدند.

دانشجویان:

این هفته تجمع دانشجویان دانشکده نفت در اهواز درخصوص مسائل استخدامی و برگزاری آزمون استخدامی وزات نفت، تجمع دانشجویان دانشگاه آزاد یاسوج درخصوص مسدود شدن سامانه ثبت نام دانشجویان به خاطر بدهی مالی، تجمع دانشجویان داندانپزشکی دانشگاه آزاد واحد بروجرد در اعتراض به انحلال دانشکده، اعتراض دانشجویان دانشگاه سیستان و بلوچستان به کیفیت غذای دانشگاه و تحصن دانشجویان پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران در اعتراض به واگذاری پردیس به موسسات خصوصی و بیرون کردن دانشجویان از پریس انجام شد.

ساير اقشار:

از اعتراضات و تجمعات اين هفته ميتوان به اعتراضات و تجمعات مالباختگان موسسات توسعه (آرمان)،‌ کاسپین، ثامن الحجج و موسسه مسکن مهر در تهران، مشهد، همدان، سیرجان، شیروان، اهواز، دهلران،‌ ایذه، رباط کریم، ملارد، خرم آباد، بهبهان، برازجان و چند شهر دیگر اشاره کرد.
از سایر تجمعات و اعتراضات میتوان به تجمعات و اعتراضات رانندگان در پایانه بندر خمینی، کامیونداران در گمرک مهران، مردم روستای منصوره شادگان، شهروندان ساکن مصوران و خنافره در شادگان، مرزنشینان سراوان، رانندگان تاکسی بی سیمی در یاسوج، کشاورزان و روستائیان شهرستان رابر در کرمان و کارکنان اتوبوسرانی زابل نام برد.
همچنین نیروهای آموزش دیده بهیاری در اعتراض به بلاتکلیفی شغلی خود، بازاریان بیله سوار در اعتراض به مشکلات گمرک، داوطلبان کنکور مدیریت اجرایی و کارشناسی ارشد در اعتراض به ادغام 2رشته ام.بی.ای و مدیریت اجرایی، نحوه ترازدهی آزمون و کاهش ظرفیتها و ستاره باران پل خواجو توسط مردم اصفهان در اعتراض به بسته شدن زاینده رود تجمع و اعتراض داشتند.

اشتراک گذاری

کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here