خامنه‌ای، اعدامهای دهه ۶۰ و عاملان آن را از افتخارات نظام توصیف کرد

خامنه‌ای با دفاع تلویحی از ابراهیم رئیسی گفت، در قضاوت نباید جای شهید و جلاد عوض شود

0
908
علی خامنه‌ای ولی فقیه نظام جمهوری اسلامی

روز یکشنبه ۴ ژوئن خامنه‌ای ولی فقیه نظام جمهوری اسلامی در سخنرانی ‌اش بمناسبت سالمرگ خمینی، بدون ذکر نام ابراهیم رئیسی, از متهمان اصلی پرونده اعدام‌های غیرقانونی دهه شصت, گفت: “به کسانی که اهل فکر هستند و راجع به دهه شصت قضاوت می‌کنند, توصیه می‌کنم جای شهید و جلاد عوض نشود.” آقای منتظری در دیداری که ۲۴ مردادماه ۱۳۶۷ با هیئتی که به “کمیسیون مرگ” مشهور شد داشت, اعدام‌های سال ۶۷ را «جنایت» توصیف می‌کند و اعضای هیئت برگزیده از سوی خمینی از جمله ابراهیم رئیسی معاون وقت دادستان را «جنایتکاران تاریخ» می‌خواند.

اما امروز خامنه‌ای گفت: “دهه شصت, دهه افتخارات بزرگ است, دهه مبارزه با تجزیه طلبی است.”
خامنه‌ای مدعی شد: “گروه هایی را تحریک کردند و پول دادند که به جان نظام جمهوری اسلامی بیندازند و تجزیه طلبی کنند.”
رهبر جمهوری اسلامی اضافه کرد: “در دهه شصت, منافقین و پشتیبان های آنها و قدرتهایی که آنها را به وجود آوردند به ملت ایران جفا کردند و ملت ایران توطئه ها را خنثی کرد.”
در ادبیات سیاسی جمهوری اسلامی, به سازمان مجاهدین خلق ایران “منافقین” گفته می‌شود.
این اظهارات خامنه‌ای در حالی است که موضوع نقش ابراهیم رئیسی در اعدام‌های سیاسی دهه شصت وارد کارزارهای تبلیغاتی انتخابات ریاست جمهوری اخیر ایران نیز شده بود.
حسن روحانی پیش از برگزاری انتخابات در یک سخنرانی در همدان بدون ذکر نام رئیسی گفت: مردم “آنهایی را که در طول ۳۸ سال فقط اعدام و زندان بلد بودند, قبول ندارند.”
نامزدی ابراهیم رئیسی در انتخابات واکنش‌ احمد منتظری, پسر آیت‌الله منتظری را نیز برانگیخت. احمد منتظری که به خاطر انتشار فایل صوتی پدرش به زندان محکوم شد, کاندیداتوری رئیسی را توهین به ملت ایران دانست.
برخی از فعالان سیاسی در خارج از کشور نیز رئیسی را “آیت الله قتل عام” توصیف کردند.

اشتراک گذاری

کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here