آمار فاجعه بار ۳,۲۰۰,۰۰۰ كودك بازمانده از تحصيل در ايران

0
1253

شرايط تحصيل در استان هاي محروم ايران، بقدري اسفبار است كه روي بسياري از مراكز تحصيلي، نمي توان نام مدرسه گذاشت. كلاسها در اماكن بدون سرپناه، بدون نيمكت و ميز و تخته سياه، و در پرفشارترين شرايط برگزار مي شود. اين شرايط براي كودكاني است كه امكان رفتن تحصيل را دارند؛ اما آماري كه توسط خود رژيم ارائه شده، مبين ترك تحصيل درصد بالايي از كودكان جامعه محروم ايران مي باشد.
معاون آخوند روحانی در امور زنان و خانواده بنام شهیندخت مولاوردی، گفت براساس نتایج مرکز پژوهش‌های مجلس ارتجاع، سه میلیون و ۲۰۰ هزار کودک بازمانده از تحصیل در ایران تحت حاکمیت آخوندها وجود دارد. به اعتراف او دختران از اصلی‌ترین گروه‌های بازمانده از تحصیل در ايران مي باشند.
بر اساس آمار منتشره در سال ۹۴ توسط رژيم آخوندي، بسیاری از کودکان بازمانده از تحصیل از استان‌های محروم کشور هستند. یک‌میلیون و ۴۳۰ هزار دانش‌آموز شش تا ۱۸ ساله در مهر ماه سال ۹۵ به مدرسه نرفتند. وزیر آموزش و پرورش آخوندها علی اصغر فاني گفته بود که در سطح کشور، ۵۱ درصد دانش‌آموز پسر و ۴۹ درصد دانش‌آموز دختر هستند و پس از پیروزی انقلاب اسلامی شکاف بین آموزش دختران و پسران کاهش یافته است. اما طبق «اطلس وضع زنان کشور»، وضع بی‌سوادی در میان زنان و دختران ایران نگران‌کننده و در ۴۰ شهر ایران بحرانی است.
شهرهای جنوبی ایران در صدر فهرست بی‌سوادی دختران قرار دارند. سیستان و بلوچستان با ۱۱ شهر و خوزستان نيز با سه شهر در صدر آمار بی‌سوادی دختران است. پس از آن آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی در رده چهارم این جدول قرار دارند.
آمار ترک تحصیل دختران در غرب خوزستان و شهرهای مرزی ایران و عراق در شرایط هشدار است. استان خوزستان از پنج استانی است که بیشترین آمار بازماندگی از تحصیل کودکان را دارد.
در استان خوزستان، ۹۰ هزار کودک بازمانده از تحصیل هستند که زیر ۱۸ سال تحصیل را ترک کرده‌اند.
بخش عمده‌ای از کودکان بازمانده از تحصیل در مناطق روستایی، مناطق مرزی و دوزبانه زندگی می‌کنند. استان هرمزگان در جنوب ایران ۱۴هزار دانش‌آموز بازمانده از تحصیل دارد. علاوه بر این استان‌های آدربایجان شرقی و غربی، کردستان و خراسان شمالی هم وضعیت مساعدی از نظر تحصیل دختران ندارند.
اما این فقط استان‌های محروم ایران نیستند که دختران در آنها از تحصیل باز می‌مانند. حتی در استان تهران و در شهرهای حاشیه‌ای هم آمار دختران بازمانده از تحصیل باعث نگرانی است و گزارش‌هایی از بازماندن دختران شهر تهران از تحصیل هم منتشر شده است.
بر اساس یکی از این گزارش‌ها که سال گذشته منتشر شده، دختران محله هرندی تهران به دلیل آسیب‌های گسترده اجتماعی امکان خروج از خانه و تحصیل را ندارند و بسیاری از خانواده‌ها از فرستادن آنها به مدرسه امتناع می‌کنند. خانواده‌های ساکن این محله گفته‌اند که دلیل احتمال خطری که دختران‌شان از سوی کارتن‌خواب‌ها و افراد معتاد احساس می‌کنند، آنها را به مدرسه نمی‌فرستند.
فقر خانواده و نداشتن تمکين مالی برای خرج تحصیل، مشارکت فرزندان در اقتصاد خانواده و کودکان کار، مشکلات فرهنگی، مهاجرت‌های فصلی، نداشتن شناسنامه از دلایلی است که کودکان را از مدرسه رفتن باز می‌دارد و همه این دلایل وقتی به فرزندان دختر می‌رسد، ساده‌تر پذیرفته‌ می‌شود. تنها ارمغان رژيم آخوندي، بالا رفتن آمار بيسوادي و ترك تحصيل بويژه توسط زنان و دختران ايران مي باشد.

اشتراک گذاری

کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here